چند وقت پیش پست های سلبریتی های ایرانی و خارجی رو مقایسه کردم و دیدم که تفاوت های معنا داری با هم دارند که شاید نشان از دو رویکرد متفاوت در تعامل با رسانه های دو سویه (مثل اینستاگرام) باشه.
نقطه تمایز اصلی سلبریتی های خارجی و ایرانی در زیادتر بودن پست های تبلیغاتی در سلبریتی های خارجی و اجتماعی در سلبریتی های ایرانی بود.
نکته مشترک همه سلبریتی های ایرانی که بررسی کردم این بود که همه اون ها زادگاه رسانه ای شون ( به عنوان سلبریتی) خارج از اینستاگرام بوده ( اکثرا سینما و تلویزیون) و با آمدن اینستاگرام به فعالیت در اون پرداختند.
اما امروزه نوع جدیدی از سلبریتی ها رو داریم که به واسطه اینستاگرام سلبریتی شدند، سلبریتی هایی که #بومی_اینستاگرام هستند. کسایی که در ادبیات عامه #شاخ_مجازی و در ادبیات حرفه‌ای #اینفلوئنسر نامیده می‌شوند.
فعالیت های این افراد عمدتا در حوزه سرگرمی و یا مد و زیباییه که از همین راه هم کسب درآمد میکنند.


توی تصویر اول میتونید مقایسه موضوعی ۳۰ پست آخر ۲۰ سلبریتی اول دنیا و ۲۰ اینفلوئنسر اول ایران رو ببینید.
توی تصویر های دو و سه هم میتونید ریز تقسیم بندی پست ها رو ببینید.
نکته جالب در این مقایسه اینه که بر خلاف مقایسه پست قبل، ما چندان تفاوت معنا داری رو مشاهده نمی‌کنیم.
تفاوت اصلی در میزان پست های تبلیغاتی در مقایسه با پست های شخصی و خانوادگی است.
نکته ای که جالبه اینه #اینفلوئنسر ها تقریبا هیچ پستی در زمینه های سیاسی و اجتماعی منتشر نکرده اند!
چیزی که کاملا خلاف رویه سلبریتی های سنتی ایرانی هست!
اگر بخواهیم بفهمیم که چرا #اینفلوئنسر ها با این که ایرانی هستند اینقدر در تعامل با رسانه متفاوت از سلبریتی های عادی عمل میکنند، به نظرم باید به فعالیت های اقتصادی اون ها نگاه کنیم.
سلبریتی ها عموما به واسطه فعالیت های خارج از اینستاگرام(سینما و موسیقی و ...) کسب درآمد میکنند و فضای مجازی چندان جنبه مالی براشون نداره در حالی که منبع اصلی کسب درآمد #اینفلوئنسر ها پیج های اینستاگرامشون هست ( عموما از راه تبلیغات )
پس طبیعتا باید نحوه برخورد اون ها با #فضای_مجازی متفاوت باشه.
کسی که تمام زندگی اش حول پیجش تعریف میشه، در نتیجه حواسش بسیار جمع هست که هر پستی که منتشر میکنه چه‌ اثراتی بر زندگی و درآمدش داره، و شاید برای همین هست که از ارسال پست هایی که ممکنه حواشی براشون پدید بیاره خودداری می‌کنند!
اگر بخواهم وضعیت فعلی #اینفلوئنسر ها رو توصیف کنم، شاید بشه اون ها رو نسل اول #سلبریتی_صنعتی در ایران بدونیم!
انشالله بیشتر درباره#سلبریتی_صنعتی خواهم نوشت